NİŞAN DAVETİ

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE, KÜLTÜRDEN KÜLTÜRE NİŞAN GELENEĞİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER;

Her toplumda evlilik kurumu farklı bir yere sahiptir ve bu durum, farklı kültürlere ait farklı ritüellerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Evliliğe giden yolda atılan adımlardan biri de nişan geleneğidir. Geçmişten günümüze nişan merasimi, evlenmeyi planlayan çiftin ve ailelerinin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamak için düzenlenmektedir. Kız isteme ve söz kesme merasimlerinin gerçekleştirildiği gün, aileler arasında bir nişan tarihi belirlenir ve nişan mekânı, nişan ritüelleri, karşılıklı beklentiler gibi konular hakkında bir karara varılır. Elbette günümüzde, geçmişten gelen nişan ritüelleri daha az uygulanır hale gelmiştir. Hatta birçok çift, söz ve nişan merasimlerini bir arada yapmayı ve birçok nişan ritüelini uygulamamayı tercih etmektedir. Biz bu yazımızda, geçmişten günümüze gelen nişan geleneğinin gerekliliklerini detaylı şekilde açıklamaya çalışacağız. İşte toplumumuzdaki nişan geleneğine göre sırasıyla yapılması gereken ritüeller...

 

Nişan töreni 

Söz merasiminden nişan törenine kadar olan sürede, yukarı saydığımız tüm bu ritüeller yerine getirildikten sonra, sırada nişan töreni vardır. Nişan töreni kız evinde, yakın aile üyeleri arasında gerçekleştirilebileceği gibi; salon gibi bir dış mekânda, aileler ve dostların katılımıyla da gerçekleştirilebilir. Geleneğe göre, tüm nişan masraflarını kız tarafı karşılamalıdır. 

Nişan töreni sırasında gelin ve damat, bir aile büyüğünün yanında bir araya gelir; nişan yüzükleri kırmızı kurdele ile birbirine bağlı bir şekilde genç bir kız tarafından bir tepside tutulur. Aile büyüğü, nişan konuşması yaparak çiftlere yüzüklerini takar ve kurdeleyi keser. Ardından aile büyüklerinin eli öpülür, fotoğraflar çekilir ve yine yöreye bağlı olarak dans edilir. Nişan merasiminde ayrıca gelin adayına pırlanta; damat adayına ise saat takılır. 

Tüm bu ritüellerin ardından nişanlanan çiftin nişanlılığı, düğün gününe kadar devam eder. Nişan resmî bir adım değildir; sadece geçmişten günümüze süregelen ve çiftlerin evlenme niyetlerine aileleriyle paylaştıkları bir kutlama, bir gelenek olarak düşünülebilir. 

Adres

Fikirtepe Mah. Mandıra Cad. A Blok No:29/55 İç Kapı No:98
Kadıköy , İstanbul

Yazılım - Verün Bilgisayar