Kına Gecesi Organizasyonu

Her Genç Kızın Hayalidir Düğün Öncesi Kına Gecesi

 

Her genç kızın hayalidir düğün öncesi kına gecesi.

En önemlisi de unutulmayacak olan prensesler gibi hissettiren kına organizasyonları yelpazesi o kadar geniş ki kına gecelerinin teferruatı saymakla bitmez. Kına gecesi denilince aklımıza ilk gelenlerden biri kuruyemiş ve avuca sürülen kına gelmektedir Günümüzde gelinler avuçlarına ne kadar kına yaktırmak istemese de  az da olsa örf adetler yerini bulsun maksadında yakılmaktadır örf ve adetlere göre kınanın miktarı el avuç parmak şeklinde yakımı değişkenlik göstermektedir. Hemen hemen her ailelerin ortak genel örf adetleri vardır kına yakılmadan önce kayınvalide gelinin avucuna altın koyarak avucu açtırır ve gelinin kınası evli mutlu çocuklu biri tarafından yakılmaktadır.

Neden evli mutlu çocuklu derler,

kınası yakılan gelinin evliliği de mutlu mesut  ilerlesin diye . Yıllar önceye dayanırsak kuruyemişler bele bir kumaş parçası bağlanarak içine bir çay bardağı atılarak herkesin eline peçete verilerek sırayla doldurulurdu tabı ki bazı köylerde iç kesimlerde bu tarz adetler azda olsa devam etmektedir Yok denecek kadar az diyebiliriz modern hayat bazı şeyleri eskide bıraktı Daha çok güzel sunumlu keseler kaseler şık aksesuarlara bıraktı yerini Kına gecesi kelimesi bile yerini artık kına organizasyonuna bıraktı çünkü artık her gece hemen hemen organizasyonlu. Ürünler değişti mekanlar değişti renkler değişti fakat kına gecesi hiçbir zaman bitmeyecek sadece gelinlerin hayallerine göre şekillenecektir Örf adetlere göre gecede giyilecek kıyafetler değişkenlik göstermektedir Geleneksel kıyafetler ve modern kıyafetler olarak ikiye ayırabiliriz.

Kına gecesinin nerede yapılacağı da kıyafet rolünü değiştirmektedir.

Geçtiğimiz senelere bakılırsa gelinler yöresel bindallı dediğimiz tek kıyafetle geceyi tamamlarken şuan en az üç kıyafet tercih edilmektedir. Kına gecesi sadece gelinin gecesi diyebiliriz fakat bazı adetlerde damadın da ayrı bir mekanda kına gecesi olmaktadır tamamen örf adetlere göre yapılmaktadır. Tabi ne kadar damada da kına gecesi yapılsa da gelinlerin kına organizasyonları kadar ön planda değildir. Damat eğlencesi adı altında diyebiliriz. Gelinlerin düğün öncesi kına gecesi olduğu gibi onun öncesinde de hamamda kına geçeside modern hayatın bir parçası oldu. Minimum   yirmi kişiden oluşan gelinin kız arkadaşlarıyla son derece eğlenceli örneğin dansözler zenneler zengin meyve tabakları meşrubatlar süslemeler şeklinde kaliteli hamam organizasyonları da harika olmaktadır. Bütçeler tamamen içeriklere göre değişecektir. Düğünler son derece gösterişli olsa bile gelinlerin asıl eğlendikleri unutamadıkları gün kına geceleridir. Dolu dolu geçen bir geceki beş saatlik bir gecede her dakikası Showlarla ilerleyen Gelen davetlilerinde konforları özel olarak düşünülmüş oturacakları sandalyeden yiyecekleri yemeklere kadar. Davetliler sanki bir restoran da yemek yemeye gitmiş gibi yemeklerini yiyorlar eğleniyorlar ve hediyelerini alıyorlar gelin kendini düşündüğü gecede davetlilerinde özel hissettirmektedir. Gecede çalınan müzikler yörelere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı gecelerde yöresel örf adetlere göre müzikler tercih edilirken bazı gecelerde modern Avrupai müzikler tercih edilmektedir. Bazı geceler kına organizasyon adı altında gerçekleşirken bazıları da gelin hanımın bekarlığa vedası adı altında gerçekleşmektedir. Günümüzde organizasyonsuz kınalar yok denecek kadar azdır artık ekipmanlar kına kızları  her gelinin bütçe ayırma kısmında zorunluluk haline geldi. Minimal derecede de olabilir son derece maksimum seviyeye de ulaşabilir sonu yok hiçbir şeyin  Organizasyonda gelinlerin en büyük korkusu bir aksilik çıkmasıdır çünkü, geri dönüşü olmayan bir gece haklı olarak düşünmektedirler. Tabi şu da bir gerçek ki aksilik olacaksa oluyor önemli olan kriz yönetimi ekibini doğru şekilde devreye sokarak aksilikleri minimale indirmek.

Unutulmayan prenseslere layık bir gece yaşatmak gelinlere görevimiz.

Her ne kadar gelinlerimizi memnun etsek te çekirdek aile dediğimiz kişileri de birinci sırada isteklerini yerine getirerek memnun etmek görevimiz. Bazı gelinlerimiz son derece sadece kına gecesini bayanlardan oluşsun isterken bazı gelinlerimizde karma erkek kadın olarak tercih etmektedir. Aslında bu duruma da geleneklere göre şekillenebilir diyebiliriz. Gelinlerin bazıları düğün yapmayıp kına organizasyonlarında abiye ve kaftanı haricinde de gelinliğini giyip  sanki düğün organizasyonu adı altında takı merasimini de gerçekleştirip tek gecede her iki olayı da tercih edebiliyorlar diğer gelinlerimizde farklı bir şehirde düğünü olacaksa gelmeyenlere özel kına gecesinde gelinliğini giyip takı merasimi gerçekleştirebilmektedir. Gelinin son gecesi dediğimiz kına gecesi  kına organizasyonu oldukça ne kadar önemli bir gece ne kadar detaylı bir gece olduğunu detaylara bakarak fazlasıyla önemsemiş oluyoruz.

Adres

Fikirtepe Mah. Mandıra Cad. A Blok No:29/55 İç Kapı No:98
Kadıköy , İstanbul

Yazılım - Verün Bilgisayar